Green Card Kazananlar Sıkça Sorulanlar

sss

1- Green Card Çekilişini kazandım ,işlem aşamaları nelerdir ?

-KCC ‘ye (ABD Göçmen Bürosu) başvuru ve eksiksiz onay alınması

-Doktor Raporu:Sağlık Raporu sadece ANKARA’da Göçmen Vize servisi ile anlaşmalı Dr.Mehmet Ungan tarafından yapılmaktadır.Sağlık raporu işlemleriniz 2 gün sürecektir.Dr.Mehmet Ungan dışında alınan raporlar geçersizdir.Detaylı Bilgi Tıklayınız.

– Ankara ABD Büyükelçiliğinde ,Green Card görüşmesi ve karar verilmesi(unutmayın ki Green Card (Göçmen vizeleri) işlemleri sadece Ankara ABD Büyükelçiliğinde yapılmaktadır.)

– Green Cardınızın ABD ‘den verilen adrese gönderilmesi (ABD Ankara Büyükelçiliğine vize görüşmesine giderken ,ABD’den bir yazışma adresi istenmektedir , çünkü Green Card vizeniz onaylandıktan sonra size ABD’ye giriş için 6 ay süre tanınacak ,ABD ‘ye giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde ABD ‘de verilen adrese Göçmen Bürosu Green Cardlarınızı göndermektedir. Green Card ABD sınırları dışında başka adrese gönderilmez.)

Not: Şirketimizden danışmanlık alanlara, ABD ‘den adres verilmesinde yardımcı olunmaktadır.

2-Re-Entry Permit Nedir ?

ABD ye yerleşemeyecekler için ABD Göçmen Bürosu tarafından 2 yıl izin almaya denir.Re-Entry Permit yaptırmadan da her yıl 1 kere giriş-çıkış yaparak Green Card statünüzü koruyabilirsiniz.

3-ABD ‘ye yerleşmem gerekiyor mu ?

Green Card vizenizi aldıktan sonra kalıcı olarak ABD’ ye yerleşmeniz gerekmemektedir. Yerine getirmeniz gereken tek şart göçmen vizenizi aldıktan sonra 6 ay içerisinde ABD’ ye bir kez giriş yapmanızdır, ancak ABD’ye yerleşmeyi düşünmeyenler Green Card statüsünü korumak için her sene bir kez Amerika ‘ya giriş-çıkış yapması gerekmektedir.

4- Green Card sahibi olmam durumunda, Amerikan hükümeti iş ve kalacak yer temin ediyor mu?

Hayır. İşinizi ve kalacak yerinizi kendinizin ayarlaması gerekmektedir. Fakat iş bulma kurumlarından ve özel şirketlerden yardım alabilirsiniz.

Şirketimizin ; ABD’ye gidiş öncesi ve sonrası danışmanlık uçak bileti,havaalanı karşılama ,yerleşme,iş bulma, eğitim,ehliyet,sağlık sigortası,tax-vergi işlemleri,aile yakınlarının göçmen veya ziyaretçi vizesi başvurularında danışmanlık v.s hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Green card vizenizi aldıktan sonra yalnız değilsiniz.

5- ABD vatandaşlığı için ne zaman başvuru yapabilirim?

Green Card sahipleri isterlerse 5 senenin sonunda Amerikan vatandaşlığı için başvuru yapabilirler. TC. vatandaşlığını kaybetmeden çifte vatandaş olunabilmektedir.

6-İngilizce bilmiyorum. Kazanmam durumunda bir sorun olur mu?

Hayır. Hiç sorun olmaz. Green Card sahibi olmak için ingilizce bilmek şart değildir.Ama şunu da unutmamak gerekir ,ABD de yaşamınızı kolaylaştırmak için gereklidir.

7- Green Card fayları nelerdir ?

Green Card sahipleri seçme-seçilme hakları hariç, ABD vatandaşlarının tüm haklarına sahiptir.Green Card sahiplerinin, ABD ‘de ömür boyu oturma, çalışma ve kendi işini kurma hakları vardır.Green Card sahiplerinin, eş ve 21 yaş altındaki bekar çocukları Green Card sahibi olmaktadır. Green Card sahibi öğrenciler, ABD ‘deki okullarda indirimli öğrenim görme ve Amerikan Hükümetince sağlanan burs ve kredilerden yararlanma şansları daha fazladır.Green Card sahibi, arzu ederse 5 sene sonra Amerikan Vatandaşlığına başvurarak çifte vatandaşlık hakkı kazanabilmektedir.

8-Bekar olarak kazandım (evlenmem durumunda ) ne zaman evlenmem doğru olur ve eşim de faydalanabilir mi ?

Şirketimizden danışmanlık alan bekar müşterilerimiz ister görüşme öncesi veya sonrası evlenmesi durumunda ,eşlerinin Green Card işlemleri olumlu sonuçlandırılıp, eşinizle Green Card sahibi olarak ABD’ye beraber gidebilirsiniz.